Nowoczesna technologia w klasie: zalety i wady

Posted onMarzec 24, 2018 in Edukacja
Nowoczesna technologia w klasie

XXI wiek jest znany z niesamowitych możliwości, jakie może nam zapewnić technologia. Wszędzie tam jesteśmy – od większych, szybszych i lepszych telefonów komórkowych po laptopy, które mogą się wygiąć, wyposażone w ekrany dotykowe lub rozpoznawanie twarzy, i na tym się nie kończą. Istnieją jednak pewne sfery życia, które wciąż nie są zdominowane przez technologię. Na przykład szkoły.

Są nauczyciele, którzy włączyli go do swoich metod nauczania, ale odsetek ten byłby prawdopodobnie bardzo niski. Niektórzy pedagodzy uważają, że nowoczesna technologia może mieć negatywny wpływ na młodsze pokolenia, ale czy rzeczywiście tak jest? Ta kontrowersja zmotywowała nauczycieli do szukania dalszych informacji, a ta lista powinna pomóc im podjąć decyzję, czy chcą otworzyć drzwi do klasy i zaprosić nowoczesną technologię.

Jakie są zalety?

Nowoczesna technologia w klasie

1. To sprawia, że ​​nauka jest bardziej interesująca

Wielu nauczycieli zna walkę, starając się wyjaśnić zwykłą teorię w pokoju pełnym dzieci. Najprawdopodobniej większość z nich zapamięta tylko kilka zdań z wypowiedzi swoich nauczycieli podczas lekcji. Może to zniechęcić zarówno dzieci, jak i nauczycieli, ale możliwe jest rozwiązanie tego problemu za pomocą nowoczesnych technologii. Każdego dnia jest coraz więcej aplikacji, które mogą być przydatne podczas lekcji. Dzieci mogą odświeżyć swoją wiedzę online po teorii, obejrzeć filmy i prezentacje. Taki materiał na pewno pozostanie w ich pamięci przez dłuższy czas.

2. Jest przyjazny dla natury

Nie używanie papierowych książek w klasach jest zdecydowanie korzystne dla natury. Coraz więcej osób interesuje się kwestiami środowiskowymi, a ratowanie drzew brzmi jak dobry sposób na zaangażowanie się. Używanie komputerów do czytania i pokazywania materiałów do nauki może zaoszczędzić sporo papieru i w ten sposób pomóc uratować naturę. Już zbyt wiele drzew jest wycinanych co roku tylko dla celów edukacyjnych.

3. Dyskusje mogą stać się lepsze

Scenariusz, w którym grupa uczniów otrzymuje temat lub projekt, nad którym można pracować podczas części lekcji, a następnie omawia ją prawidłowo z resztą klasy, brzmi nieźle. Telefony i komputery mogą dać ludziom możliwość wyszukiwania informacji szybciej niż przeglądanie setek stron książek i szukanie podobnych haseł. Studenci mogą znaleźć zasoby, omówić je z partnerami, a następnie być więcej niż gotowi iw pełni wyposażeni w wiedzę do zaprezentowania przed klasą. Zdobywanie informacji nigdy nie było tak łatwe.

Jakie są wady?

Nowoczesna technologia w klasie

1. Może powodować brak uwagi

Umożliwienie uczniom korzystania z telefonów komórkowych lub laptopów może zaszkodzić jakości lekcji, ponieważ zbyt trudno jest upewnić się, że nikt nie jest na swoich kontach na Facebooku lub Twitterze, kiedy powinni czytać lub badać. Może odgrywać rolę rozproszenia, a czasami granie z różnymi aplikacjami na ich telefonach może brzmieć ciekawiej niż przyglądanie się wojnie domowej w Stanach Zjednoczonych. Tak to właśnie jest.

2. Wyższe ryzyko oszustwa

Jeśli nauczyciel zdecyduje się, aby uczniowie wzięli udział w teście online, wówczas prawdopodobieństwo oszukania uczniów jest znacznie wyższe. Odpowiedź może być naprawdę łatwa w Internecie, a następnie uzyskać lepszy wynik niż uczeń. Ryzyko oszukiwania jest większe, jeśli grupy są większe, ponieważ jeden nauczyciel nie może zapewnić, że wszyscy są uczciwi.

Jaka jest sytuacja?

Z pewnością istnieją zarówno zalety, jak i wady, jeśli chodzi o wykorzystywanie nowoczesnych technologii w szkołach. Trudno powiedzieć, czy wszystkie sale lekcyjne powinny być pełne laptopów, ponieważ różne kursy mają różne potrzeby. Każdy nauczyciel decyduje, jaka jest najlepsza odpowiedź na tę dyskusję.

Jedno jest pewne – nowoczesna technologia zaczyna odgrywać jeszcze większą rolę w naszym życiu. Może nadejść dzień, w którym jest to część każdej klasy, ale to jeszcze nie jest rzeczywistość. Teraz nauczyciele mogą korzystać z technologii lub nadal wybrać staromodny sposób książek papierowych i kredy. Wybór nalezy do ciebie.